Новий бізнес сина Авакова: торговець рюкзаками став девелопером

Яким чином колишній торговець рюкзаками Олександр Аваков вийшов на ринок столичної нерухомості та став одним из впливових гравців з батьківським дахом.

Родина міністра внутрішніх справ стає гравцем на ринку комерційної нерухомості Києва. Після не надто успішної спроби зробити бізнес на продажі рюкзаків українським військовим, про 32-річного сина міністра Олександра Авакова не було чутно.

«Слідство.Інфо» виявило, що останніми роками Аваков-молодший обзавівся привабливою нерухомістю у столиці: 4-поверховою офісною будівлею в урядовому кварталі та 7-поверховим готелем. Коштували ці цінні об’єкти сину міністра та його бізнес-партнерам підозріло мало — ціна відрізняється від ринкової чи не удесятеро.

Цікаво, що і готель, і офісний центр раніше були пов’язані з бізнесовим оточенням нинішньої пані посол України у США Оксани Маркарової. Перехід будівель від колишніх власників до Авакова-молодшого дивним чином збігся у часі з інтересом слідчих Нацполіції до інвестиційної групи родини Маркарової.

.

Готель за ціною квартири

Готель «Голосіївський» розташований у 7-поверховій радянській будівлі неподалік Голосіївського парку. На сайтах з бронювання житла його описують як «безпретензійний готель з рестораном». І справді — номери тут скромні, але й недорогі за столичними мірками — від 500 гривень за ніч. Можливо, тому його послугами часто користуються держструктури — селять великі групи спортсменів, акторів, учасників різноманітних конференцій. Низька ціна і близькість до метро забезпечують потік клієнтів, що робить цей бюджетний готель привабливим бізнес-активом.

Готель «Голосіївський»

На початку 2019-го року Олександр Аваков придбав 25% акцій готелю «Голосіївський». Ще 25% придбав давній друг міністра МВС Ігор Котвіцький. Третім співвласником з найбільшою долею — 50% — згодом став Максим Косарьков. Його особа найменш відома, а перевірка статків Косарькова змусила нас засумніватися у тому, що він — реальний співвласник готелю. Найкоштовнішим майном Косарькова є автомобіль Daewoo Lanos 1999 року випуску та однокімнатна квартира у Гостомелі під Києвом. У коментарі «Слідству.Інфо» бізнес-партнер сина міністра зізнався, що гроші на купівлю готелю взяв у кредит, але суми кредиту не назвав.

Цю людину ми побачили й у іншій структурі, пов’язаній з родиною Авакових. Нещодавно Максим Косарьков став бенефіціарним власником інвестиційного фонду «Кепітал Нерухомість» зі статутним капіталом понад 200 мільйонів гривень, який обслуговує КУА «Кепітал Менеджмент». Клієнтами останньої є родина Авакових. На балансі цього фонду — з десяток земельних ділянок під Києвом.

Бізнес-партнер Авакова і власник Daewoo Lanos Максим Косарьков/ФОТО з Facebook-сторінки Косарькова

Та повернімося до «безпретензійного готелю». Оскільки один з власників — Ігор Котвіцький — на момент придбання акцій готелю був народним депутатом, він задекларував вартість покупки: частка у 25% обійшлася йому у 250 тисяч гривень. Виходить, що весь готель коштував 1 мільйон гривень? Приблизно стільки коштує 1-кімнатна квартира у новобудові поблизу Голосіївського парку.

«Слідство.Інфо» намагалося з’ясувати у Ігоря Котвіцького, чи дійсно його частка обійшлася йому в таку суму, а також за скільки свою частку придбав Аваков-молодший. Втім, він не відповів на наші повідомлення у месенджері.

Ця сума виглядає ще дивнішою, бо двома роками раніше американська компанія Eastern Securities Inc. купила акції готелю «Голосіївський» за 111 мільйонів гривень, тобто у понад сто разів дорожче. Що ж змусило іноземного інвестора продати 7-поверхову будівлю за ціною 1-кімнатної квартири?

Щоб розібратися у цьому, треба трохи зануритися в історію будівлі.

Зі середини 2000-х акціями готелю «Голосіївський» у різні часи володіли структури, пов’язані з Оксаною Маркаровою та її чоловіком Данилом Волинцем.

Данило Волинець та Оксана Маркарова/ФОТО з Facebook-сторінки Волинця

Оксана Маркарова та її чоловік понад десять років були власниками та керівниками ІТТ. Після Революції Гідності вона пішла на держслужбу – у 2018-2020 очолювала міністерство фінансів, а на початку 2021-го року президент Володимир Зеленський призначив Маркарову пані послом України у США. Тим часом інвестиційною групою, яка об’єднувала низку підприємств, займався її чоловік Данило Волинець.

Нагадаємо, він володів акціями готелю «Голосіївський», але у якийсь момент Волинець продав ці акції американській фірмі Eastern Securities Inc. Насправді ця фірма тісно пов’язана з інвестиційною групою ІТТ — спільно вони були акціонерами низки українських підприємств, а також їх пов’язував спільний менеджмент. Тобто Волинець продав акції готелю близькій до власного бізнесу фірмі за 111 мільйонів гривень.

Як з’ясувалося, згадану суму ще у 2011 році американська фірма позичила банку «Акордбанк», в якому Волинець є акціонером. І, виходить, що ці кошти лежали в банку кілька років, аж поки не постало питання докапіталізації фінансової установи на вимогу Нацбанку. І ось тоді Данило Волинець обміняв акції готелю на цей борг, за рахунок якого і збільшив статутний капітал «Акордбанку». Таким чином банк вижив, а готель опинився у фірмі з орбіти інвестиційної компанії ІТТ.

Угода між Данилом Волинцем та Eastern Securities Inc. у 2018-му році привернула увагу слідчих поліції, які угледіли в цій операції можливе відмивання коштів. Співробітники Головного слідчого управління Нацполіції розслідували ймовірне зловживання службовим становищем працівниками Нацбанку. Мовляв, вони неналежно перевіряли кошти, якими здійснювалася докапіталізація банків. Стосувалося це провадження, зокрема, й «Акордбанку».

Ми виявили кілька судових ухвал Печерського райсуду Києва, в яких слідчий отримав доступ до деяких документів фірми Eastern Securities Inc. та готелю «Голосіївський». Тільки наразі  ці ухвали чомусь зникли з офіційного судового реєстру. На щастя, їхні копії збереглися в базах аналітичної системи YouControl. У суді нам пояснили, що відправили ухвали до Єдиного державного реєстру судових рішень, а подальша доля нібито не їхня відповідальність.

Згадані ухвали суду датовані 23 листопада 2018 року. А через два місяці після цього співвласниками готелю «Голосіївський» стали Ігор Котвіцький та Олександр Аваков. Виглядає, що вони купили цілий готель за ціною 1-кімнатної квартири. Чи можуть ці дві події бути пов’язаними?

Ігор Котвіцький та Арсен Аваков/ФОТО видання «Українська правда»

Акціонер «Акордбанку», колишній власник акцій готелю, Данило Волинець у телефонній розмові зі «Слідством.Інфо» заперечує цей зв’язок.

«Ніколи, нікого з моїх співробітників банку, ні мене… ніколи не викликали по цій кримінальній справі… В поліції не було до цього питань. Ні до мене, ні до посадових осіб банку», — запевняє Волинець. Він відмовився відповідати на інші питання журналіста та кинув слухавку.

На запит «Слідства.Інфо» щодо справи про зловживання, які, зокрема, стосуються й «Акордбанку», в Офісі Генпрокурора нам відповіли, що станом на сьогодні розслідування триває. У МВС на наш запит стосовно можливого конфлікту інтересів у справі з купівлею готелю «Голосіївський» на момент публікації матеріалу не відповіли.

Офіс біля президента

У процесі підготовки цього матеріалу ми також поспілкувалися з колишнім менеджером групи ІТТ Михайлом Логіновим. Він 12 років працював у компанії родини Оксани Маркарової і добре знає все, що у ній відбувалося. У розмові з журналістом «Слідства.Інфо» про готель «Голосіївський» Логінов зазначив: «Відповідально стверджую про відсутність не тільки тиску, а й будь-якої комунікації з правоохоронцями з даного питання».

Слід зазначити, що останні півтора року Михайло Логінов володіє компанією з управління активами (КУА) «Кепітал Менеджмент», яка керує активами родини міністра МВС Арсена Авакова. Вона обслуговує щонайменше три фонди, пов’язані з родиною Арсена Авакова. Перший — фонд «Кепітал Нерухомість», де бенефіціаром є Максим Косарьков, якого ми згадували як власника авто Daewoo Lanos та квартири у Гостомелі. Другий — «Форсайт Інвест», яким рік тому почала володіти Інна Авакова — дружина міністра внутрішніх справ. Третій фонд «Верона», про який — трохи згодом.

Та, схоже, від інвестиційної групи Маркарової родині Авакова дістався не лише готель та колишній топ-менеджмент. «Слідство.Інфо» виявило ще одну цінну будівлю у центрі Києва, яка нещодавно потрапила до рук Олександра Авакова. Її зв’язок з групою ІТТ менш очевидний, але є певні ознаки цього зв’язку.

Йдеться про 4-поверховий офісний центр на вулиці Інститутській із власною закритою територією і паркінгом. В’їзд до цієї будівлі — через вулицю Банкову, яка веде до Офісу Президента. З її вікон відкривається чудовий вид на будівлю Національного банку. Щоправда, чомусь цей цінний актив на 1600 квадратних метрів порожній — коли журналіст «Слідства.Інфо» подзвонив у двері офісного центру, ніхто не відкрив.

У червні 2019-го власником офісного центру став інвестиційний фонд «Верона». Ще через місяць контролювати цей фонд почав Олександр Аваков. А наприкінці 2019-го він зробив внесок у статут «Верони» на суму 16,4 мільйона гривень. Тобто виглядає, що ця 4-поверхова будівля в урядовому кварталі столиці дісталася сину Авакова після внеску 16,4 мільйона гривень.

Офісний центр на Інститутській, кінцевим власником якого є Аваков-молодший

На прохання «Слідства.Інфо» рієлтор Ярослав Цуканов прикинув, скільки може коштувати така будівля у центрі Києва. Він каже, що її вартість може коливатися в межах 125-138 мільйонів гривень. Тобто знову виходить, що син міністра став власником нерухомості за майже вдесятеро меншою ціною?

Михайло Логінов каже, що ціна була інша, але яка саме — не називає.

«Ваше припущення щодо купівлі будівлі на вулиці Інститутській за 16 мільйонів гривень не вірне. Приміщення купувалось за кошти фонду і балансова вартість купівлі не завжди співпадає з номінальною вартістю компаній, яка зазначається у відкритому реєстрі», — зауважив Логінов.

Він також заперечив зв’язок цієї будівлі з інвестиційною групою Маркарової, де він працював понад десять років. «Цей об’єкт не мав ніколи жодного стосунку до групи ІТТ чи до будь-кого з її власників», — каже він.

Дійсно, всі сторони, з якими ми спілкувалися, заперечують цей зв’язок. Але є ознаки, що він таки може бути. Бізнесмен на ім’я Назар Бенч, як з’ясувало «Слідство.Інфо», мав стосунок до реконструкції офісного центру на Інститутській. Бенч — співвласник компанії «Майдан Плаза», яка володіє частиною Будинку профспілок на Хрещатику. Ще недавно «Майдан Плаза» називалася «ІТТ-нерухомість» і Бенч не приховував її пов’язаності з однойменною інвестиційною групою. Хоча нині він цей зв’язок заперечує.

«Мій взаємозв’язок з цією групою компаній полягав лише в тому, що я в 2015 році придбав у них одну із компаній. Я її придбав, але не перейменував. Вона належала мені. Я був її директором. Так, мене пов’язували з групою компаній, але до групи компаній ІТТ я не маю стосунку. І ті проєкти, які я веду, я веду абсолютно з ними не пов’язано і автономно», — запевняє Бенч.

Назар Бенч — співвласник компанії, яка донедавна називалася «ІТТ-нерухомість», причетний до реконструкції офісного центру на Інститутській

Важлива деталь — коли цю будівлю продавали у 2019-му році, угоду посвідчувала Оксана Данич. Програма «Схеми» називала її «родинним нотаріусом Маркарової». Невдовзі після цього продажу будівля опинилася у власності сина міністра Авакова.

Ми також намагалися отримати коментар Оксани Маркарової щодо цієї історії, втім, на наше повідомлення у месенджері вона не відповіла. Ми готові опублікувати її коментар, щойно його отримаємо.

Отже, виходить, що протягом останніх двох років 32-річний син міністра МВС, який раніше не був відомий як гравець ринку комерційної нерухомості, отримав два привабливих бізнес-активи у столиці за суттєво заниженою ціною. Ці активи колись були в орбіті компаній інвестгрупи, якою на певному етапі цікавилися слідчі поліції, і яка припинила своє існування на початку 2021-го року.

Добавить комментарий:

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *